Blog

Robimy hydroizolację łazienki

Robimy hydroizolację łazienki

Solidna powłoka hydroizolacyjna na ścianach i podłodze w strefie kąpielowej to podstawa każdego remontu łazienki. Tak przykryte podłoże jest chronione przed zawilgoceniem oraz rozwojem grzybów i pleśni aż do następnej przebudowy. Poznaj artykuły, które pomogą Ci stworzą skuteczną ochroną ścian i podłogi przed wodą i wilgocią.

Sprawdzone materiały do hydroizolacji

W asortymencie marki Steigner znajdziesz wszystkie materiały i artykuły niezbędne przy remoncie łazienki. Niezależnie od wybranej aranżacji oraz wielkości pomieszczenia, podłoże musi być odpowiednie zabezpieczone przed wilgocią. W  tym zadaniu przydadzą się następujące produkty:

  • Mata uszczelniająca – Podobnie jak narożniki i taśma, została wykonana z włókien polietylenowych. Jest niezwykle wytrzymała i odporna na rozdarcia, ale łatwo można ją dociąć nożyczkami. Włóknina w ogóle nie przepuszcza ani nie wchłania wody.
  • Folia w płynie – Charakteryzuje się wysoką wydajnością. 1 kg folii pozwala na podwójne pokrycie 1 m² powierzchni. Może być stosowana z innymi materiałami, a po wyschnięciu tworzy barierę nie do przejścia dla wody i wilgoci. Jej użycie jest zalecane w każdym pomieszczeniu, w którym  wilgoć może wnikać w głąb ściany i podłogi.
  • Płyn gruntujący – Normuje chłonność powierzchni, co znacząco ułatwia nałożenie hydroizolacji, lakierów, klejów i innych materiałów. Grunt można stosować na różnych podłożach wewnątrz i na zewnątrz, jako warstwa ochronna i ułatwiająca konserwację maszyn (np. betoniarek) oraz jako baza.

Jeśli planujesz budowę prysznica bez brodzika, sprawdź naszą ofertę płyt prysznicowych oraz odpływów liniowych.

Jak zrobić hydroizolację w łazience?

Do stworzenia powłoki hydroizolacyjnej przydadzą się: grunt w płynie, folia w płynie, mata uszczelniająca oraz taśmy i narożniki uszczelniające. Wszystkie materiały są dostępne do nabycia  w sklepie Jumbo Shop.

Najpierw pokryj podłoże gruntem, który poprawi jego przyczepność.  Następnie dokładnie nałóż pędzlem nałóż folię w płynie. Gdy lekko przeschnie, ale wciąż będzie wilgotna, przykryj ją matą uszczelniającą. Pamiętaj, aby dwa kawałki maty były ułożone na tzw. „zakładkę”, czyli nachodziły na siebie na ok. 5 cm. Narożniki osłoń specjalnie wyprofilowanymi akcesoriami. Pozostałe miejsca przykryj kawałkami taśmy. Poczekaj do wyschnięcia. Całość pokryj jeszcze raz folią w płynie. Dzięki temu będziesz miał pewność, że cała powierzchnia jest dokładnie przykryta i nigdzie nie ma niezabezpieczonego miejsca.

Gdy powłoka hydroizolacyjna wyschnie, możesz ją przykryć płytkami, mozaiką lub innymi materiałami. Podłoże jest skutecznie chronione przed zawilgoceniem i zalaniem aż do następnego remontu, gdy usuniesz hydroizolację.

Piękna łazienka na wiele lat

Odpowiednie przygotowanie podłoża to sekret każdej wolnej od wilgoci łazienki. Dlatego planując remont jej lub innego pomieszczenia narażonego na wysoką wilgoć, pamiętaj o zabezpieczeniu ścian i podłogi przed jej wnikaniem. Dzięki temu ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, zalania sąsiada czy też kolejnej szybkiej renowacji jest zredukowane do minimum.