Blog

Przygotuj się na zimno i deszcz – zabezpiecz dom uszczelkami do drzwi i okien Steigner

Przygotuj się na zimno i deszcz – zabezpiecz dom uszczelkami do drzwi i okien Steigner

Nadchodzi jesień i zima, co oznacza deszcz i niską temperaturę. Sprawdź więc, czy Twoje okna i drzwi są szczelne. Jeśli nie, to problem ten może rozwiązać wymiana uszczelek. Nawet trwałe, solidne uszczelki z upływem czasu mogą tracić swoje właściwości z różnych powodów, a przez to nie chronią już pomieszczeń przed wilgocią, uciekaniem ciepłego powietrza czy przedostawaniem się małych insektów.

Jak wybrać uszczelkę do okien i drzwi?

Przy wyborze uszczelki zwróć uwagę przede wszystkim na wielkość szczeliny – uszczelka musi być precyzyjnie do niej dopasowana. To do jej rozmiarów oraz kształtu należy dobrać kształt (profil) uszczelki. W asortymencie dostępne są uszczelki wykonane z różnych materiałów i o różnym przeznaczeniu, w tym:

  • Uszczelki z TPE – wykonane z mieszanki termoplastycznych materiałów oraz kauczuku nadają się do drzwi i okien z PVC, drewna i aluminium. Uszczelki są giętkie, trwałe, odporne na różne pogodowe wyzwania, chronią także przed hałasem. W zależności od modelu, potrafią dostosować się do bardzo różniących się rozmiarem i kształtem szczelin.
  • Uszczelki z EPDM – najlepsze do drzwi plastikowych i drewnianych. Do wyboru są uszczelki o kilku różnych profilach (np. o przekroju w kształcie litery D, E, P i innych) oraz w kolorach białym i brązowym. Posiadają pasek z klejem, są więc samoprzylepne i łatwo się je montuje. Tworzywo EPDM jest elastyczne i trwałe, a uszczelki nie odkształcają się i są odporne na kruszenie i starzenie.
  • Uszczelka okienna o profilu Omega – silikonowa uszczelka do okien jest półprzezroczysta, miękka i elastyczna. Może zabezpieczyć szczeliny o wielkości 1-7 mm, jest samoprzylepna i trwała – okres jej użytkowania szacuje się nawet na 15 lat.
  • Uszczelka o profilu I (w przekroju) – wykonana z pianki poliuretanowej wzmocnionej, jest miękka, wodoodporna i wytrzymała. Przeznaczona do szczelin o wielkości 0,5-5 mm, dostępna jest w dwóch rozmiarach – będzie doskonale izolować Twoje okna i drzwi przez 2-3 lata.

Montaż uszczelek do drzwi i okien

Gdy już wybierzesz uszczelkę, nic nie stoi na przeszkodzie by samodzielnie ją zamontować. Po pierwsze, usuń starą uszczelkę – odklejenie jej nie powinno sprawić dużo trudności, możesz użyć nożyka lub innego cienkiego narzędzia. Ważne jest, aby oczyścić z drzwi, framugi czy ościeżnicy wszelkie pozostałości, np. zaschnięty klej, a także zanieczyszczenia, a potem wysuszyć powierzchnię, na której planujesz przykleić nową uszczelkę. Potem należy dobrać szerokość i długość uszczelki. Przykładowo, uszczelki o profilach P, E czy D sprzedawane są w podwójnym zwoju, co znaczy, ze aby uzyskać jeden pasek uszczelki o profilu P, należy rozszczepić zakupiony pas wzdłuż na środku (jest tam cieńsza warstwa materiału) – chyba że wymagana jest duża szerokość. Uszczelki można też swobodnie przycinać do konkretnej długości, a w miejscach łączeń (np. róg drzwi) można uciąć oba paski pod kątem 45°. Teraz wystarczy już tylko włożyć uszczelkę w szczelinę lub, w modelach samoprzylepnych, odkleić pasek zabezpieczający klej i przykleić, dbając o to, aby zbyt mocno jej nie naciągać.

Już teraz zadbaj o uszczelnienie swojego domu!

Dobra izolacja tak kluczowych miejsc jak drzwi i okna pozwala obniżyć koszty ogrzewania domu nawet o 35%. Uszczelki marki Steigner dostępne w Jumbo Shop pozwalają zażegnać problem nieszczelności na długie lata, a szeroki asortyment sprawia, że możesz dobrać produkt dokładnie pasujący do Twoich potrzeb.