Blog

Sznur uszczelniający z włókna szklanego czy szczeliwo ceramiczne?

Sznur uszczelniający z włókna szklanego czy szczeliwo ceramiczne?

Każdy kominek i piec wymagają profesjonalnego uszczelnienia. Do tego zadania najlepiej wykorzystać taśmę lub sznur uszczelniający. Na rynku są dostępne szczeliwa różnej grubości oraz z różnych materiałów. Dwa najpopularniejsze z nich to włókno szklane  i glinokrzemian. Jaka jest różnica między nimi?

Sznur uszczelniający z włókna szklanego

W ofercie Steigner znajdują się dwa rodzaje szczeliwa z włókna szklanego: taśmy uszczelniające i sznury uszczelniające. Taśmy są płaskie i samoprzylepne. Zaś sznury są plecione i posiadają okrągły przekrój. Tak jak montaż taśmy uszczelniającej jest szybki i łatwy, tak instalacja okrągłego sznura (ze względu na kształt) wymaga większej precyzji i uwagi. Do mocowania sznura warto zastosować klej termoodporny ST-1000.

Jak szczeliwo z włókna szklanego zachowuje się w kontakcie z wysokimi temperaturami? Wytrzymuje ciepło o stałej temperaturze do ok. 550°C. Przy ok. 840°C zaczyna mięknąć.

Mimo że włókno szklane jest chętnie stosowane w materiałach izolacyjnych, należy pamiętać o jego pewnych cechach. Włókno może podrażniać oczy, skórę i drogi oddechowe. Dlatego kontakt z nim powinien być ograniczony, a montaż wykonywany wyłącznie w rękawiczkach ochronnych. Jeśli otwierasz opakowanie zawierające produkt z włókna szklanego, zachowaj maksymalną ostrożność: nie pochylaj się nad nim ani nie oddychaj głęboko.

Ceramiczne sznury uszczelniające

Mimo że szczeliwo ceramiczne pełni tę samą funkcję co sznur z włókna szklanego, jego właściwości są inne. Przede wszystkim szczeliwo na bazie glinokrzemianu o wiele lepiej znosi ekstremalne ciepło. Może być instalowane w miejscach, gdzie stałe temperatury dochodzą do 1260°C. Wytrzymuje chwilowe uderzenia gorąca do 1800°C. W przeciwieństwie do szczeliwa z włókna szklanego, pleciony sznur ceramiczny posiada kwadratowy przekrój co znacząco ułatwia jego montaż i sprawia, że lepiej przylega do powierzchni.

Włókno ceramiczne (podobnie jak szklane, ale nie aż w takim stopniu) może być szkodliwe. Kontakt z nim powinien być również ograniczony, a montaż dokonywany tylko w rękawiczkach ochronnych. Warto unikać głębokiego oddychania blisko włókna ceramicznego.

Montaż szczeliwa w kominku

Montaż sznura uszczelniającego przebiega podobnie w obu przypadkach. Na oczyszczoną i osuszoną powierzchnię aplikujemy cienką warstwę kleju (np. kleju ST-1000) a następnie przykładamy sznur, mocno dociskając. Potem należy odczekać ok. 48 godzin. Kwadratowy sznur ceramiczny będzie łatwiejszy w instalacji ze względu na swój przekrój. Szczeliwo z włókna szklanego wymaga dokładności i precyzji, ponieważ źle przeprowadzona instalacja sprawia, że klej nie wypłynie poza miejsce styku sznura i podłoża, powodując nieestetyczne zacieki.

Które szczeliwo wybrać?

Wybór szczeliwa należy uzależnić od wielkości szczeliny, miejsca uszczelnienia oraz panujących temperatur. Jeżeli nie masz pewności, który sznur uszczelniający lub taśma sprosta Twoim oczekiwaniom, konsultanci Steigner służą radą.

Wszystkie opisane artykuły są również dostępne w sklepie internetowym Jumbo Shop.