Blog

Uszczelka do kabiny prysznicowej – jak to właściwie działa

Uszczelka do kabiny prysznicowej – jak to właściwie działa

Proste, półokrągłe, magnetyczne – kilkadziesiąt modeli. Niepozorne, zazwyczaj niewidoczne, ale odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu suchej podłogi w łazience. Uszczelka do kabiny prysznicowej to niezbędny element każdej kabiny prysznicowej. Warto przyjrzeć się jej z bliska.

Model uszczelki ma znaczenie

W zależności od budowy kabiny prysznicowej można wyróżnić uszczelki proste, półokrągłe lub magnetyczne. Te pierwsze doskonale nadają się do uszczelniania kabin prostokątnych. Zachowują swój kształt i w żaden sposób nie da się ich wygiąć. Uszczelki półokrągłe są odpowiednio wyprofilowane i dostosowane do kąta zaokrąglenia kabiny prysznicowej. Z myślą o drzwiach i szczelnym zamykaniu kabiny stworzono również uszczelki magnetyczne. Uniwersalne o profilu komórkowym zostały wyposażone w magnes o sile przyciągania 24N/cm, co pozwala na prawidłowe domykanie drzwi, a jednocześnie na ich swobodne otwieranie.

Budowa to połowa sukcesu

Uszczelki do kabin składają się z dwóch rodzajów PVC o różnej twardości – z miękkiej (70 Sh’a D) i twardej (80 Sh’a D). Dzięki temu uszczelka doskonale przylega, jest stabilna, a jednocześnie nie traci swojej elastyczności. Każda z nich jest przeznaczona do konkretnej grubości szyby, zazwyczaj określonej przedziałami, np. od 5 do 8 mm. Proste modele, jak na przykład UK33, jest wyposażona w dwa skrzydełka – krótkie i długie. Taka konstrukcja gwarantuje maksymalną ochronę przed wyciekiem wody. Elastyczny ociekacz dopasowuje się do szczeliny.

Dlaczego uszczelka to ważna sprawa?

Profile do pryszniców zostały wykonane z tworzywa PVC. To powoduje, że są w 100% wodoszczelne. Mocne i trwałe tworzywo nie reaguje z wilgocią ani ze środkami czyszczącymi.  Ponadto jest odporne na pleśń, grzyby, promieniowanie UV. Aby funkcjonalność kabiny prysznicowej była odpowiednia, montaż uszczelek jest niezbędny. Ich brak może doprowadzić do trwałego uszkodzenia prysznica, a także całej łazienki z powodu pleśni.

Nowość marki Steigner

Marka Steigner wprowadziła do swojej oferty ostatnio nowy model uszczelki prostej – UK33. Dostępna w dwóch rozmiarach, jest przystosowana do szyb o grubości 5-6 mm oraz 7-8 mm. Uszczelka nie starzeje się i nie kruszy, będzie służyć przez wiele lat spełniając swoją funkcję. Maksymalna długość jednego odcinka wynosi 200 cm, ale bez problemów można ją dowolnie przycinać. Montaż UK33 też nie sprawia większych kłopotów – profil wystarczy nałożyć na szybę i mocno docisnąć. Jeżeli listwa nie chce wejść, krawędź szyby można przesmarować np. płynem do naczyń.

Warto pamiętać, że aby uszczelka spełniała swoją rolę, musi być precyzyjnie dopasowana do kabiny. Dlatego też, przede wszystkim należy sprawdzić wymiary natrysku i przemyśleć wybór odpowiedniego modelu. Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt rodzajów, zatem nawet do najbardziej indywidualnego projektu z pewnością uda się dobrać odpowiednie i solidne uszczelnienie.