Blog

Uszczelki do kabiny prysznicowej – kluczowy element w każdej łazience

Uszczelki do kabiny prysznicowej – kluczowy element w każdej łazience

Uszczelki prysznicowe to element bardzo istotny dla utrzymania czystości, higieny i funkcjonalności łazienki. Jeżeli między Twoim brodzikiem lub podłogą a ścianami kabiny prysznica zieje szczelina bądź drzwi prysznica nie domykają się szczelnie – zalanie podłogi będzie zapewne nierzadką sytuacją. Dlatego konieczne jest stosowanie odpowiednich uszczelek.

Uszczelki prysznicowe: proste, gięte, magnetyczne

Tak właśnie wygląda główne kryterium podziału uszczelek do kabiny prysznicowej. Zobaczmy więc, jak przedstawiają się podstawowe różnice między poszczególnymi typami.

  • Uszczelki proste – odpowiednie do kabin prysznicowych, których ściany są prostą taflą szkła.
  • Uszczelki gięte – zastosowanie jest identyczne, jak w przypadku uszczelek prostych, ale przeznaczone są one do kabin o zaokrąglonych ścianach.
  • Uszczelki magnetyczne – najlepiej sprawdzają się do uszczelniania drzwi kabiny. Zestaw dwóch uszczelek, zamontowanych na obu skrzydłach drzwi do kabiny (bądź na drzwiach i ścianie w przypadku kabin o jednoskrzydłowych drzwiach) poprzez zetknięcie się magnesów tworzy silne i szczelne zamknięcie. Uszczelki mogą stykać się pod kątem 180°, 135° oraz 90°, w zależności od kąta stykania się drzwi i ściany.

Uszczelki magnetyczne posiadają magnesy o sile przyciągania 24 N/cm. Dzięki temu kabina jest szczelnie zamknięta, o ile magnesy w uszczelkach odpowiednio przylegają i dobrze się stykają. Dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze dopasować zestaw uszczelek do kąta zamykania drzwi w Twojej kabinie – sprawdź to koniecznie przed montażem. Uszczelki magnetyczne należy pielęgnować, w przeciwnym przypadku po latach użytkowania magnesy mogą przestać się stykać, co doprowadzi do nieszczelności drzwi. Steigner oferuje różne rozmiary uszczelek magnetycznych (poza standardowym wymiarem 200 cm).

Czym różnią się poszczególne modele i co mają wspólnego?

Uszczelki marki Steigner dostępne są w kilkudziesięciu kształtach, dzięki czemu pasują do wszystkich dostępnych na rynku kabin prysznicowych. Uszczelki różnią się kształtem oraz formą ociekacza, czyli elementu zabezpieczającego przed wodą ściekającą po ścianach kabiny. Oczywiście, bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze uszczelki prysznicowej jest grubość ściany – tu także asortyment marki Steigner jest bogaty w modele przystosowane do różnych rozmiarów. Warto pamiętać, że uszczelka na boczną krawędź (np. drzwi do kabiny) różni się nieco budową od uszczelki dolnej.

Wszystkie uszczelki marki Steigner wykonane są z tworzywa sztucznego – PVC. Twardość materiału nie jest jednak identyczna dla całej uszczelki – najczęściej listwa, czyli sztywniejsza część zrobiona jest z PVC o twardości 80 Sh’a D, a bardziej elastyczny ociekacz lub giętkie skrzydełka – z PVC o twardości 70 Sh’a D. Tworzywo to charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie środków chemicznych oraz innych łazienkowych zanieczyszczeń.

W prosty sposób zadbaj o łazienkę z uszczelkami do kabiny prysznicowej Steigner

Uszczelki prysznicowe marki Steigner montuje się bardzo łatwo – wystarczy wsunąć na krawędź ściany lub drzwi i docisnąć – możesz dla ułatwienia posmarować szkło w docelowym miejscu płynem do naczyń, a jeśli uszczelka jest nieco zbyt szeroka, warto na szkło nanieść cienki pasek bezbarwnego silikonu.

Dobrze zamontowana i regularnie czyszczona uszczelka będzie Ci służyć wiele lat. Ponadto uszczelki prysznicowe Steigner dzięki swojej różnorodności doskonale sprawdzają się jako zamienniki zużytych już uszczelek do Twojej kabiny.