Blog

Uszczelnienie drzwiczek kominkowych – w jakim celu? Jakim sposobem?

Uszczelnienie drzwiczek kominkowych – w jakim celu? Jakim sposobem?

Kominek nierzadko spełnia w domu nie tylko funkcję upiększającą, lecz wspomaga także systemy centralnego ogrzewania. W wielu przypadkach może być relatywnie tanią alternatywą np. dla pieców gazowych. Jeżeli więc ktoś myśli nad dostarczaniem ciepła do domu poprzez spalanie drewna w kominku, powinien również pomyśleć nad zapewnieniem pełnej funkcjonalności domowego paleniska – w szczególności zadbać o uszczelnienie.

Dlaczego szczelność kominka jest taka istotna?

W dobrze uszczelnionym kominku drewno lub brykiet pali się dłużej, zatem dłużej wydziela się ciepło, innymi słowy – średnia efektywność ogrzewania z jednego kawałka drewna jest wyższa. W pełni prawidłowo uszczelnionym palenisku tlen wykorzystywany w procesie spalania zasysany jest z przewodu kominowego, tam też udaje się dym. Jeżeli pojawiają się nieszczelności, wtedy powietrze może być także pobierane z ogrzewanych pomieszczeń, a w efekcie po domu roznosić się może zapach dymu, co jest, rzecz jasna, bardzo niepożądane.

Czym uszczelnić kominek – taśma i sznur uszczelniający

W uszczelnianiu kominków, grilli i pieców niskotemperaturowych prym wiodą dwa tworzywa: włókno szklane i glinokrzemian. Zbadajmy ich podstawowe wyróżniki.

W asortymencie marki Steigner znajdują się sznury i taśmy z włókna szklanego. Materiał ten znosi stałe temperatury do ok. 550°C, a przy ok. 840°C zaczyna mięknąć. Taśmę łatwo się montuje, ponieważ jest płaska i samoprzylepna. Sznury z kolei posiadają okrągły przekrój, są plecione, a ich montaż wymaga precyzji przy klejeniu. Warto pamiętać, że włókno szklane podrażnia skórę, oczy i drogi oddechowe. Należy zatem dbać o zabezpieczenie podczas montażu (np. w postaci rękawic ochronnych).

Sznury ceramiczne, czyli produkty wykonane z glinokrzemianu, cechują się wyższą odpornością – wytrzymują podmuchy o temperaturze dochodzącej nawet do 1800°C oraz stałą temperaturę 1260°C. Dodatkowo montaż tego szczeliwa jest prostszy, ponieważ w przekroju ma kształt kwadratu, a nie koła (jak sznur z włókna szklanego). Glinokrzemian także może być szkodliwy, więc zaleca się podobną ostrożność, co w przypadku włókna szklanego.

Pełna funkcjonalność kominka

Szczeliwa do kominków, grillów czy pieców niskotemperaturowych marki Steigner (sprzedawane w sklepie Jumbo Shop) dostępne są w różnych rozmiarach. Okrągłe w przekroju sznury z włókna szklanego mają średnice od 6 do 14 mm. Dostępne są w kolorze białym oraz szarym. Ceramiczne sznury uszczelniające mają w przekroju kwadrat, którego wymiary wynoszą od 6×6 mm do nawet 40×40 mm. Taśmy również występują w trzech różnych rozmiarach. Można także dostosować długość każdego produktu.

Z biegiem lat materiały zużywają się, szczególnie pod wpływem ciepła, dlatego w kominku pojawiają się nieszczelności – drobne pęknięcia, szczeliny, itp. Redukują one efektywność ogrzewania oraz komfort użytkowania naszego domowego paleniska. Odpowiednie uszczelnienie więc jest inwestycją, która w długim okresie się opłaci.